Studenti v první linii: Kolejní rada UP pomáhá udržovat komfort bydlení na kolejích

Foto: Vojtěch Duda
Čtvrtek 22. únor 2024, 12:48 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Podněty pro modernizaci společných prostor či ke zlepšení úklidových služeb, připomínkování Řádu vysokoškolské koleje nebo dotazník k plánované rekonstrukci jedné z budov kolejí. Nejen těmito záležitostmi se zabývá Kolejní rada Univerzity Palackého (KR UP), která funguje jako prostředník mezi ubytovanými a Správou kolejí a menz UP (SKM). Každou budovu kolejí v ní zastupuje studentka či student UP, nyní probíhají doplňovací volby.

Kolejní rada se snaží zlepšovat kvalitu ubytování a pomáhá řešit problémy studentů, kteří nevědí, kam jinam se obrátit. Je také poradním orgánem rektora a podílí se na připomínkování klíčových norem a dokumentů SKM, jako například Řádu vysokoškolské koleje, plánu dlouhodobého rozvoje činnosti či ceníku. „Naším cílem je maximálně zkvalitnit pobyt a podmínky studentů na kolejích, proto s vedením SKM řešíme naše nové nápady a také různé studentské podměty,“ říká místopředseda Kolejní rady UP Erik Veverka.

Dvouleté členství v Kolejní radě vychází z voleb, poslední se uskutečnily na podzim roku 2023. Nyní probíhají doplňovací volby za koleje Chválkovice, Generála Svobody B, Neředín I a Neředín III. Kandidaturu mohou bydlící na těchto kolejích podat do 26. února prostřednictvím tohoto elektronického formuláře, volby pak proběhnou 28. února na webu volby.upol.cz.

Nad aktuálními tématy a problémy se spolu se zástupci Správy kolejí a menz schází zhruba jednou měsíčně. „S kolejní radou intenzivně spolupracujeme a potkáváme se na jejích pravidelných jednáních. Podařilo se nám nastavit oboustranně prospěšnou spolupráci,“ říká ředitel SKM Libor Kolář s tím, že připomínky související s ubytováním lze hlásit také přímo referentce nebo vedoucí příslušné koleje.

Kolejní rada UP je zřízena dle Řádu vysokoškolské koleje UP. Její poslední jednání za účasti zástupců Správy kolejí a menz UP se uskutečnilo 24. ledna 2024, podrobný zápis je k dohledání na webu.

O svých aktivitách a novinkách souvisejících s bydlením na kolejích informuje Kolejní rada UP také na svém Facebooku či Instagramu.

Složení Kolejní rady UP pro období 2023 až 2025 najdete zde.

Obecný kontakt na Kolejní radu: kolejnirada@upol.cz
Kontaktní formulář pro zasílání dotazů a podnětů.
Web Kolejní rady: https://skm.upol.cz/kr/