Studenti vysázeli stromy u kolejí

Foto: Vojtěch Duda
Úterý 24. říjen 2023, 12:29 – Text: gsd

Třicet šest vzrostlých stromů přibylo v pátek u budov univerzitních kolejí. Zasadili je dobrovolníci z řad českých i zahraničních studujících Univerzity Palackého (UP). Akci uspořádalo Dobrovolnické centrum UP ve spolupráci se Správou kolejí a menz UP (SKM).

Osm lip, pět bříz a dřínů, čtyři hlohy a jasany, tři třešně, dvě hrušně, vrby a jeřáby a jedna jabloň od pátku zkrášlují okolí kolejí v areálu Envelopa, na Neředíně, ve Chválkovících a u Sportovní haly UP.

„Podařilo se nám získat dotaci v rámci výzvy Státního fondu životního prostředí a získali jsme tak téměř 250 tisíc korun na pořízení 49 stromů a materiálu potřebného pro výsadbu. V pátek proběhlo první kolo výsadby, zbývající stromy bychom rádi vysadili do konce listopadu,“ uvedl ředitel SKM Libor Kolář s tím, že zkrášlování a ozeleňování okolí kolejí a menz je pro SKM jednou z dlouhodobých priorit. „Vloni jsme například osázeli medonosnými růžemi záhon před kolejemi Bedřicha Václavka, rok předtím jsme vysadili řadu keřů za hlavní menzou,“ dodal.

Pro sázení přímo na Mezinárodní den stromů zajistilo Dobrovolnické centrum UP 10 českých a 10 zahraničních dobrovolníků a dobrovolnic.

„Hlavní myšlenkou bylo zapojit studenty do zkrášlování okolí kolejí, na kterých bydlí, a také propojit domácí a zahraniční dobrovolníky, kteří jsou u nás registrováni,“ sdělila manažerka Dobrovolnického centra UP Vladimíra Sedláčková. Úkolem dobrovolníků bylo vykopat díru a zasadit strom vysoký cca 180 cm, zatlouct kůly a připevnit k nim kmen stromu. „Vše probíhalo pod dohledem odborného dozoru, mezi studentskými dobrovolníky byli také vytipováni ti, kteří ostatním tlumočili. Dobrovolníky jsme vybavili rukavicemi a svačinkami, správa kolejí a menz dodala pracovní nářadí a nakonec i dobrý oběd jako poděkování,“ doplnila Sedláčková.

Akce proběhla souběžně s premiérovým Zaměstnaneckým dobrovolnickým dnem, kdy zaměstnanci a zaměstnankyně univerzity pomáhali s výsadbou a údržbou zeleně na dalších místech v kraji.