Bezpečnost na koleji 17. listopadu podpoří kamerový systém

Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 3. červen 2024, 12:00 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Pokrytí vybraných prostor bezpečnostními kamerami zavádí Správa kolejí a menz UP na koleji 17. listopadu. Jedná se o jedno z opatření, která zvýší bezpečnost ubytovaných a pomohou zabránit volnému pohybu cizích osob v budově kolejí. Instalace kamer proběhla v souladu s platnými požadavky na umístění a provoz kamerového sytému se záznamem, a to s maximálním ohledem na ubytované studující. Kamery budou zprovozněny 14. června.

Příprava, instalace a důsledné nastavení bezpečnostních kamer tak, aby co nejméně omezovaly uživatele koleje, zabralo několik týdnů.

„Jedná se o jedno z nezbytných, ale zároveň přijatelných opatření, která nám napomohou zvýšit bezpečí ubytovaných studentek a studentů a ochranu majetku naší univerzity. Nechceme se zcela uzavírat prostřednictvím vstupních turniketů a podobných radikálnějších opatření, ale na aktuálně řešené problémy se vstupy cizích osob, vandalismem a podobně je žádoucí tímto způsobem reagovat,“ vysvětlil ředitel Správy kolejí a menz Libor Kolář.

„Jsme si vědomi, že mezi našimi ubytovanými jsou rozdíly v představě o ideálním, resp. potřebném zabezpečení kolejí, snažili jsme se proto monitoring prostor bezpečnostními kamerami nastavit co nejohleduplněji k ubytovaným,“ doplnil s tím, že u některých kamer byl například v záběru zamaskován prostor pro odpočinek, u kamer monitorujících chodby byly zase eliminovány náhledy na vchody do studentských pokojů, aby nesnímaly část interiéru pokoje.

Kamery byly na kolej instalovány ve spolupráci s oddělením majícím na starosti agendu ochrany osobních údajů na UP. „Systém byl konzultován s cílem nastavit jej v souladu s univerzitní vnitřní normou a metodikou Úřadu pro ochranu osobních údajů k provozování kamerových systémů,“ upřesnil kancléř univerzity Martin Tomášek. Vstup do všech prostor, které jsou snímány kamerami, je označen tabulkou s informací o provozu kamerového systému.

Záznamy z kamer budou uchovávány po dobu pěti dnů. „Jedná se o minimální interval, který při řešení, resp. odhalení případného incidentu zohledňuje například i víkendy či státní svátky,“ vysvětlil ředitel Kolář. K záznamům z kamer budou mít přístup pouze pověřené osoby v souladu s vnitřní normou UP Provoz kamerového systému na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Kamerové systémy na kolejích zároveň slouží pro kontrolu dodržování předepsaných postupů k zajištění požární ochrany, což zjednodušeně znamená, že v případě problému lze rychle identifikovat zadýmenou část budovy, prověřit volnou dostupnost únikových východů apod.

Informace o zpracování osobních údajů prostřednictvím kamer na koleji 17. listopadu najdete v tomto dokumentu.