Univerzita Palackého se věnuje bezpečnosti studentů ubytovaných na vysokoškolských kolejích

Úterý 23. duben 2024, 16:27 – Text: (EH)

Univerzita Palackého v Olomouci zavedla od počátku letošního roku několik opatření, která mají pomoci zajistit větší bezpečnost studentů ubytovaných na vysokoškolských kolejích. Správa kolejí a menz UP tak reagovala na incidenty, které bylo v minulosti nutné řešit ve spolupráci s policií. Do prostor kolejí se opakovaně snažily proniknout neoprávněné osoby, které zde hledaly přístřeší. Aktuálně realizovaná opatření popisuje ředitel Správy kolejí a menz UP Libor Kolář:

Provoz vysokoškolských kolejí běžel řadu let ve stejném, relativně volném režimu, vždy jsme se ale snažili dbát také na bezpečnost ubytovaných osob. Při rekonstrukci kolejní budovy na třídě 17. listopadu byla u vchodu zrušena dřívější recepce, protože vstup byl nově zabezpečen dvěma dveřními systémy na kartu a klíč. Ukázalo se však, že některé nepovolané osoby umějí využít situace a dostat se na koleje s přicházejícími či odcházejícími studenty. Studenty jsme proto požádali, aby byli při pohybu ve vstupech na koleje obezřetní a nepouštěli dovnitř neubytované osoby. Nicméně se bohužel pokusy vniknout na koleje zejména u osob bez přístřeší opakovaly. Instalovali jsme tedy na vstupní dveře všech kolejí elektronické zámky se vstupem na kartu a recepční kolejí začali provádět noční obchůzky v objektech.

Z dalších bezpečnostních opatření lze uvést, že byla od letošního března do provozu uvedena non stop recepce na kolejích 17. listopadu. Ve stejné budově jsme také provedli výměnu klik za dveřní koule u pokojů i sociálních zařízení, stejné opatření se chystá i na sousední koleji. Průchod z hlavní menzy na kolej Šmeralova je nyní možný pouze přes čtečku karet a čipů jen ubytovaným a zaměstnancům Správy kolejí a menz. Nově jsme do některých prostor naistalovali kamery a připravujeme také postupnou instalaci kamerových systémů tam, kde ještě chybí a kde je třeba prostor kolejí monitorovat nejen z důvodu bezpečnosti, ale rovněž i ochrany majetku. Na všech recepcích se návštěvy zapisují do knih návštěv, ubytovaný student nebo zaměstnanec si musí návštěvu vyzvednout na recepci. Jednáme také o zajištění noční hlídací směny v areálu Envelopa, jejímž úkolem bude hlídat budovy univerzity a spolupracovat s noční směnou na recepcích kolejí. Náklady na uvedená bezpečnostní opatření dosud přesáhly částku 2,3 milionu korun.

Je třeba také říci, že o některých krocích jsme v rámci Kolejní rady UP diskutovali už dříve a jejich realizace byla plánovaná. Univerzita je obecně otevřeným prostředím, nechceme proto naše prostory hermeticky uzavírat, což by jednoznačně nepřispělo k tomu, aby se u nás studenti cítili dobře. Rovněž studenti sami nejsou vždy zajedno v názoru na to, jak přísná bezpečnostní opatření mají být na kolejích zavedena s ohledem na jejich „studentský“ život. Pro nás je spolupráce se studenty klíčová, máme zájem na tom, aby se u nás cítili jako doma a měli dostatek klidu na své studijní povinnosti. Současně jsme však nuceni reagovat na měnící se situaci a přijímat taková opatření, která odpovídajícím způsobem zajistí bezpečnost našich studentů i majetku.